logo_03

MEAT JUDGING RESULTS

2015 SOUTHWESTERN

The Southwestern Exposition & Livestock Show Intercollegiate Meat Judging Contest was held February 1st at Frontier Meats in Fort Worth, Texas. In total, 28 contestants from seven universities and colleges participated in the A-Division contest. Ninety-eight individuals from 12 universities participated in the Senior Division contest.

A-Division

Top Individuals  

  1. Kaylee Hill, Fort Scott Community College, (924)Kaylee Hill
  2. Talen Crist, Clarendon College, (907)
  3. Mario Olivo, Clarendon College, (904)
  4. Cassie Kerckhove, Garden City Community College, (903)
  5. Ben Walker, Fort Scott Community College, (899)
  6. Dustin Jones, Clarendon College, (895)
  7. Derek Lightner, Garden City Community College, (888)
  8. Clara Collison, Australian National, (871)
  9. Chip Dewitt, Garden City Community College, (871)
  10. Ty Wood, Fort Scott Community College, (868)

Top Teams

  1. Clarendon College, (3572)
  2. Garden City Community College, (3515)
  3. Fort Scott Community College, (3489)
  4. Australian National, (3320)
  5. Cisco College, (3264)

Clarendon College 

Clarendon

Individual Division Results

Beef Grading - Kaylee HIll, Fort Scott Community College, (248) 
Lamb Judging - Mario Olivo, Clarendon College, (148) 
Pork Judging - Mario Olivo, Clarendon College, (280) 
Beef Judging - Talen Crist, Clarendon College, (284) 
Total Beef - Kaylee HIll, Fort Scott Community College, (248) 
Total Placings - Cory James, Cisco College, (485) 
Questions - Mario Olivo, Clarendon College, (215) 
High Alternate - Lauren Rush, Clarendon College, (887)

Team Division Results

Beef Grading - Garden City Community College, (914) 
Lamb Judging - Clarendon College, (541) 
Pork Judging - Clarendon College, (1092) 
Beef Judging - Clarendon College, (1083) 
Total Beef - Garden City Community College, (1981) 
Total Placings - Clarendon College, (1901) 
Questions - Clarendon College, (815)


Senior Division

Top Individuals  

  1. Clay Bendele, Texas Tech University, (1050)Clay Bendele
  2. BW Ochsner, University of Wyoming, (1037)
  3. Erin Beyer, Texas Tech University, (1028)
  4. McKayla Clayton, Colorado State University, (1026)
  5. Macy Perry, Oklahoma State University, (1016)
  6. Connor King, Texas A&M University, (1005)
  7. Darby Gonzales, Texas Tech University, (1002)
  8. McKenna Brinton, University of Wyoming, (999)
  9. Chandler Steele, Oklahoma State University, (997) 
  10. Sean Morrow, Texas tech University, (996)

Top Teams

  1. Texas Tech University, (4076)
  2. Colorado State University, (3995)
  3. University of Wyoming, (3989)
  4. Oklahoma State University, (3976)
  5. Texas A&M University, (3905)

Texas Tech University
 Texas Tech

Individual Division Awards

Beef Grading - Clay Bendele, Texas Tech University, (256) 
Lamb Judging - Clay Bendele, Texas Tech University, (143) 
Pork Judging - BW Ochsner, University of Wyoming, (289) 
Beef Judging -   BW Ochsner, University of Wyoming, (287) 
Total Beef - Clay Bendele, Texas Tech University, (539)  
Total Placings - BW Ochsner, University of Wyoming, (486) 
Reasons - Clay Bendele, Texas Tech University, (227)  
Specifications - Cole Foreman, University of Wyoming, (97) 
High Alternate - Melani Howell, Texas Tech University, (1029)

Team Division Awards

Beef Grading - Texas Tech University, (971)  
Lamb Judging - Oklahoma State University, (556)  
Pork Judging - Colorado State University, (1128)  
Beef Judging - Texas Tech University, (1125)  
Total Beef  - Texas Tech University, (2096)  
Total Placings - Texas Tech University, (1897)
Reasons - Texas Tech University, (893)  
Specifications - Colorado State University, (318)  

Social Media